"Svi mi koji živimo u Slavoniji znamo već duži niz godina da su naše kolege i prijatelji odlazili, posebice u vrijeme pred sedam, osam godina kada smo ulazili u Europsku uniju. Međutim, promatrati statističke podatke unazad samo sedam, osam godina nije realno", odgovorio je na upite novinara u Vukovaru.
Ministar obrane Banožić je na vukovarskom Memorijalnom groblju položio vijenac i zapalio svijeću u povodu obilježavanja 30. obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i 24. obljetnice mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske.
Po njegovim riječima, cijelu demografsku situaciju treba promatrati i u političkom kontekstu odgovornosti za sve koji su se odlučili uključiti u politički i javni život Hrvatske.
"Moramo raditi više i bolje i razmišljati ne samo o povratku onih koji su otišli, nego i kako povećati brojnost ovdašnjih obitelji. Ne ovisi to samo o gospodarskim mjerama i nije slučajno da se to događa u pet slavonskih županija, posebice u onim županijama koje su stradale u Domovinskom ratu", ocijenio je ministar Banožić, koji je rođen u Vinkovcima.
Dodao je kako se po njegovom mišljenju, više za razvoj Hrvatske moglo napraviti i u pretpristupnim godinama prije ulaska Hrvatske u EU.
Prvi rezultati popisa stanovništva 2021., koje je Državni zavod za statistiku (DZS) objavio u petak, pokazuju da se u razdoblju od 2011. do 2021. broj stanovnika Hrvatske smanjio za 396.360 osoba, odnosno 9,25 posto. Najveći pad broja stanovnika bilježi Vukovarsko-srijemska županija, gdje je smanjen za 19,54 posto, odnosno za 35.083 stanovnika.
Dnevnik.ba