Bankroti firmi u Njemačkoj dosegnuli razinu iz velike financijske krize 2009.
Stečajevi kompanija u Njemačkoj dosegnuli su razine iz razdoblja financijske krize u 2009. godini, upozorili su u Institutu za ekonomska istraživanja iz Hallea (IWH). "Krećemo se u rasponu u kojem bi (stečajevi) u pojedinim mjesecima lako mogli dosegnuti najviše razine u 20 godina", rekao je voditelj istraživanja o stečajevima pri IWH-u Steffen Mueller.
"Za vrijeme financijske krize 2009. godine mjesečno smo bilježili oko 1400 stečajeva partnerstava i kompanija. Sada smo ponovno dosegli tu razinu", dodao je Mueller. No, u 2009. godini polovinu ukupne brojke činila su insolventna mikropoduzeća s najviše deset zaposlenih, a danas je pred stečajem 500-tinjak takvih tvrtki.
U aktualnim podacima o stečajevima većinu čine veće tvrtke i u stečajnim postupcima gubi se više ekonomske supstance, kazao je Mueller.
Istraživanje instituta potvrđuje izvješće kreditne agencije Creditreform iz prosinca, prema kojem je broj stečajeva njemačkih kompanija prošle godine dosegnuo najvišu razinu od 2015.
Ukupno je u 2024. registrirano oko 121.300 stečajnih postupaka, uključujući osobne i druge bankrote, za 10.6 posto više nego u 2023. "Krize iz proteklih godina sada pogađaju tvrtke s vremenskim odmakom, u vidu stečaja", rekao je voditelj ekonomskih istraživanja u Creditreformu Patrik-Ludwig Hantzsch.
"To znači da bi se broj stečajeva uskoro mogao izjednačiti s rekordnim razinama iz 2009. i 2010. godine, kada je bankrotiralo više od 32.000 tvrtki", dodao je Hantzsch.
Voditelj istraživanja u IWH-u napominje da je dio bankrota rezultat pandemije covida i višegodišnjeg razdoblja vrlo niskih kamatnih stopa Europske središnje banke. Tvrtke koje su nekoć imale koristi od jeftinog financiranja sada muku muče s višim kamatama, pojasnio je Mueller.
Dnevnik.ba