Aleksandar Vučić
teške optužbe

Amnesty International: Srpske službe špijuniraju novinare i aktiviste

/

Skandalozno izvješće koje je prenio ugledni The Guardian otkriva da policija i obavještajne službe u Srbiji koriste napredne mobilne forenzičke proizvode i još neistražen špijunski softver za ilegalni nadzor novinara i aktivista.

Naime, izvješće Amnesty Internationala pokazuje kako se mobilni forenzički proizvodi izraelske tvrtke Cellebrite koriste za otključavanje i izvlačenje podataka s mobilnih uređaja pojedinaca, koji su "zaraženi" novim Android špijunskim sustavom pod nazivom NoviSpy.

"Vlasti u Srbiji koriste tehnologiju nadzora i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole i represije usmjerene protiv civilnog društva", kazao je Dinushika Dissanayake, zamjenik regionalnog direktora Amnesty Internationala za Europu.

Izvješće pokazuje kako proizvodi Cellebritea, koje koriste policije i obavještajne službe diljem svijeta, mogu predstavljati "ogromnu opasnost" za aktiviste "kada se koriste izvan strogih zakonskih kontrola". NoviSpy omogućuje vlastima snimanje osjetljivih osobnih podataka s ciljanog telefona i omogućuje daljinsko aktiviranje mikrofona ili kamere telefona.

Dokazi 

U izvješću se navodi da je srpskog istraživačkog novinara Slavišu Milanova policija nakratko privela u veljači ove godine pod izlikom da je vozio u alkoholiziranom stanju. Njegov mobitel je bio isključen kad ga je predao policiji i nikad nije upitan za šifru.

Nakon što je pušten, Milanov je primijetio nešto čudno kod svog mobitela. Naime, mobitel koji je ostavljen na recepciji policijske postaje izgledao je kao da je neovlašteno korišten te su podaci na njemu bili isključeni. Analiza laboratorija Amnestyja pokazala je da ga je proizvod Cellebrite otključao i da je na njemu instaliran NoviSpy. 

Pronađeni su i forenzički dokazi koji pokazuju da su proizvodi Cellebrite korišteni za otključavanje telefona ekološkog aktivista Nikole Ristića. Drugi aktivisti, uključujući člana Krokodila, koji promiče pomirenje zapadnog Balkana, bili su na sličnoj meti.

Žrtve traumatizirane

Amnesty "s velikim pouzdanjem pripisuje špijunski softver NoviSpy (Srpskoj sigurnosno-informativnoj agenciji) BIA-i", rekao je Donncha Ó Cearbhaill, čelnik Amnestyjevog sigurnosnog laboratorija. Amnesty je rekao da je obavijestio Android i Google o softveru te da je on uklonjen s pogođenih Android uređaja.

Google je također poslao upozorenja o "napadima koje sponzorira vlada". Aktivisti na meti špijunskog softvera u Srbiji rekli su da su bili traumatizirani. "Ovo je nevjerojatno učinkovit način za potpuno obeshrabrivanje komunikacije među ljudima", rekao je jedan. "Sve što kažete moglo bi se upotrijebiti protiv vas, što paralizira i na osobnoj i na profesionalnoj razini", kazao je. 

NSO grupa, koja je razvila softver, nije potvrdila da je Srbija kupac, ali je rekla da "ozbiljno shvaća svoju odgovornost za poštivanje ljudskih prava i snažno je predana izbjegavanju izazivanja, doprinosa ili izravne povezanosti s negativnim utjecajima na ljudska prava". Cellebrite nije dao nikakav odgovor ili komentar na izvješće koje je poslano prije objave, rekao je Amnesty, a srpske vlasti također nisu odgovorile na zahtjeve za komentar, prenio je The Guardian.

Dnevnik.ba