Amerika se boji vakuuma koji bi mogao nastati u Siriji. Nastavljaju borbu protiv IS-a
Američke trupe ostat će u istočnom dijelu Sirije, gdje su prisutne zbog borbe protiv Islamske države. Pentagon je jasno poručio da će surađivati s partnerima kako bi spriječio povratak terorističkih prijetnji
Brzina i veličina pada Bašara al-Asada zapanjile su Bijelu kuću, ali američki predsjednik na odlasku Joe Biden ima zasluga za to kako je američka strategija, koja je smanjila utjecaj Rusije i Irana u regiji, ubrzala ovaj povijesni trenutak, piše u analizi BBC koji navodi kako je pred Amerikom sada pitanje kako se postaviti prema novoj situaciji u Siriji, prenosi Index.hr.
Amerika ostaje prisutna u Siriji
Iako Washington možda nije predvidio da će vojna pomoć Ukrajini i Izraelu odigrati ključnu ulogu u kolapsu Asadove vlasti, SAD se sada suočava s posljedicama tog "povijesnog trenutka" i neizvjesnošću koja slijedi.
U trenutku sloma Asadove vladavine, Bijela kuća čeka tko će preuzeti vlast u Siriji. Strahuje se od mogućnosti da se politički vakuum popuni islamističkim frakcijama, uključujući one koje su označene kao terorističke organizacije. Zbog toga Washington ne planira slaviti ili oplakivati Asadov pad, već želi očuvati stabilnost u Siriji.
Američke trupe ostat će u istočnom dijelu Sirije, gdje su prisutne zbog borbe protiv Islamske države. Pentagon je jasno poručio da će surađivati s partnerima kako bi spriječio povratak terorističkih prijetnji. Istovremeno, SAD će raditi na stabilizaciji Sirije kroz političke prijedloge koji će uključuju umjerene arapske i kurdske snage, s naglaskom na zaštitu civilnih prava i poštivanje međunarodnih normi.
Što s HTS-om?
Međutim, Bijela kuća mora balansirati između podrške umjerenim frakcijama i opasnosti od osnaživanja islamističkih grupa poput Hayat Tahrir al-Shama (HTS), koja je već signalizirala promjene u svojoj politici, odbacujući nasilje i veze s al-Kaidom, no i dalje je upitno jesu li potezi HTS-a zaista iskreni i s dobrom namjerom.
Biden je naglasio da će SAD ocjenjivati ove grupe na temelju njihovih postupaka, dok se novoizabrani američki predsjednik Donald Trump oglasio kritizirajući intervenciju u Siriji, tvrdeći da je to "nije naša borba" te je pozvao Rusiju da preuzme odgovornost za završetak rata u Ukrajini.
Budućnost Sirije ostaje neizvjesna, a SAD će morati pažljivo upravljati procesom stabilizacije u regiji, uz snažno podupiranje svojih saveznika i traženje održivih rješenja za mir. Kako će se u sve to uklopiti politika nove Trumpove administracije, preostaje za vidjeti.
Dnevnik.ba