"Kao što ste rekli tijekom posjeta Beogradu u kolovozu 2016. godine, "prvenstveno je u vlastitom interesu Sjedinjenih Država da narod Srbije može rasti i prosperirati". Stoga, željeli bismo ohrabriti vašu administraciju da angažirate predsjednika Vučića u borbi protiv korupcije i napada na slobodu tiska, dvije oblasti koje su od kritičnog značaja za prosperitetnu i demokratsku Srbiju i njene aspiracije ka članstvu u EU", navodi se u pismu kongresmena, piše portal Direktno.rs.
U pismu Bidenu naveli su da su zabrinuti za političku situaciju u Srbiji i utjecaj koje bi takvo stanje moglo imati na zapadni Balkan i Europu.
"Kao što ste izjavili na kraju Vašeg posjeta Beogradu 2016: "nacije su jače kada se čuje glas mnogih". Nažalost, sloboda medija u Srbiji dosegnula je novu najnižu točku. Kako primjećuju Reporteri bez granica: Srbija je zemlja u kojoj su novinari izloženi gotovo svakodnevnim napadima koji sve više dolaze od vladajuće elite i provladinih medija". Također je jasno da provladini mediji napreduju i da su u obostrano korisnom odnosu s vladom", pišu oni.
U jednom eklatantnom primjeru, navode, RTV Pink je, kao najveći privatni emiter u Srbiji, dobio najmanje sedam milijuna eura državnih zajmova u periodu 2014-2016.
"Čak i poslovanje većinski državne kompanije Telekom je obavijeno velom tajne. Dogovori ili aranžmani između vlade i medija štete demokratskim normama, ušutkuju kritičare i osnažuje korumpirane pojedince. Potičemo Vašu administraciju da radi s predsjednikom Vučićem i drugima kako bi omogućila svim medijskim izvorima da prosperiraju i da izvještavaju pravično i nepristrano. Kao što ste rekli 2016. godine, takvi glasovi moraju biti zaštićeni i poštovani.
"Pozivamo Vašu administraciju da Srbiju pozove na odgovornost kada su u pitanju najviši standardi slobodnih i fer izbora, uključujući period predizborne kampanje i samog prebrojavanja glasova. Tijekom Vašeg posjeta Beogradu 2016. govorili ste o budućnosti Srbije koja daje nadu toj državi i tamošnjem stanovništvu, Nažalost, da bismo došli do te optimističnije budućnosti, vjerujemo da su dalje diplomatske akcije od Sjedinjenih Država, a posebno od naših europskih saveznika i partnera, ključne u postizanju toga da Srbija bude efikasna u provođenju demokratskih reformi. Time će moći unaprijediti odnose sa svim državama zapadnog Balkana, uključujući i Kosovo. Zahvaljujemo Vam što ste izdvojili vrijeme za čitanje ovog pisma i radujemo se što ćemo raditi s Vama na jačanju demokracije na Balkanu i širom svijeta", navodi se u dokumentu.
Pismo potpisuju kongresmeni: Raja Krishnamoorthi, Ritchie Torres, David N. Cicilline, Jan Schakowsky, James P. McGovern i Mike Quigley.
U nastavku možete pogledati i pročitati kompletno pismo:
Dnevnik.ba