Predrag Kožul, zastupnik HDZ-a BiH u Zastupničkom domu Parlamenta BiH izjavio je za Dnevnik.ba kako se bošnjačka politika, potezima koje povlači u zadnje vrijeme, odmiče kako od republike Hrvatske tako i od Europske unije.
Posljednji u nizu takvih poteza je i potpisivanje Deklaraciju o Pelješkom mostu koju su potpisala 24 zastupnika bošnjačkih stranaka. Deklaracija nije usvojena na jučerašnjem zasjedanju Zastupničkog doma Parlamenta BiH budući da je sjednica prekinuta i o njoj će se zastupnici izjašnjavati 13. rujna.
Da bi deklaracija bila usvojena za nju mora glasati natpolovična većina zastupnika, njih najmanje 23, ali ta većina mora uključivati i entitetsku većinu, odnosno najmanje trećinu zastupnika iz FBiH i RS. Kako Hrvati nemaju ni entitetski ni nacionalni veto u Zastupničkom domu, hoće li Deklaracija biti usvojena ovisit će o zastupnicima iz RS-a. Bošnjački zastupnici u Deklaraciji navode kako traže od Republike Hrvatske i Europske unije da se obustavi gradnju Pelješkog mosta te da se uključe u razgovore s BiH u pogledu razgraničenja na moru na principima uvažavanja suverenih prava BiH na moru. Pozvali su Predsjedništvo BiH i Vijeće ministara da, u slučaju da se u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove deklaracije ne postignu bilateralna rješenja s Hrvatskom, odnosno EU, „poduzmu sve pravne radnje diplomatskim putem u pogledu zaštite suverenih prava BiH na moru“.
To uključuje donošenje posebnog zakona o moru BiH i pokretanje pravnih procedura pred međunarodnim pravosudnim instancama, navedeno je u Deklaraciji. Traže od Hrvatske i EU dosljedne primjene pravila međunarodnog prava u pogledu utvrđivanja suverenih prava BiH na moru.
Govoreći o mogućim motivima koji se kriju iza potpisivanja Deklaracije kojom se protive izgradnji Pelješkog mosta, Kožul je rekao kako je jednostavno riječ o iracionalnom potezu.
„Teško je govoriti o tom što su motivi koji stoje iza potpisivanja ove Deklaracije. Dojma sam kako je sve to jednostavno iracionalno. No, vidljiv je jasan odmak bošnjačkih politička dužnosnika od Hrvatske i Europske unije“, rekao je Kožul u izjavi za Dnevnik.ba naglasivši kako niti jedan bošnjački dužnosnik to neće javno priznati.
„Stvaraju se problemi gdje ih nema. Slične reakcije imamo na baš sve što dolazi iz Hrvatske“, istaknuo je Kožul.
Mišljenja je kako spomenuta Deklaracija teško može proći parlamentarnu proceduru. Možda i prođe Zastupnički dom, ovisno o tom kako će o njoj glasovati srpski zastupnici, ali Dom naroda BiH definitivno neće proći.
„U konačnici ova deklaracija neće spriječiti Hrvatsku da gradi Pelješki most. Ali hoće bitno narušiti odnose Bošnjaka s Republikom Hrvatskom“, smatra Kožul.
Podsjetio i kako su hrvatski zastupnici na jučerašnjoj sjednici državnog Zastupničkog doma iznijeli stav Glavnog vijeća HNS koji jasno govori kako je Pelješki most od podjednakog značaja i za Hrvatsku i za Bosnu i Hercegovinu, posebice za Neum i Hercegovačko neretvansku županiju.
„Izgradnjom Pelješkog mosta rješavaju se gospodarski, turistički pa i ekološki problemi Neuma. Isto tako, izgradnjom mosta rješava se pitanje trase Jadransko-jonske autoceste – ovime ona završava u BiH. Tako bismo mi u BiH kod Počitelja dobili internacionalni prometni čvor gdje se sijeku tri autoceste – Koridor Vc, Dalmatina i Jadranko-jonska autocesta. Sve su to benefiti izgradnje mosta“, pojasnio je Kožul te dodao kako most ni na kakav način ne ograničava pristup BiH bilo kojem pravu iz Konvencije o pravu mora.
Dnevnik.ba