StoryEditor

Trojka odbija izmjene Izbornog zakona: SDP-u je kao i SDA-u legitimno predstavljanje ‘takozvano‘

Piše Desk  /  05.08.2024., 10:31h

Ovaj stav otvara pitanje prihvaćaju li bošnjačke stranke BiH kao državu triju u svemu jednakopravnih konstitutivnih naroda. Marjanović je u odgovoru Mašiću naglasio: "Svi koji jesu za BiH, onda smo i za to da jedni drugima ne biramo predstavnike. BiH je sastavljena od tri naroda i svih njenih građana."

Nakon što je Bosna i Hercegovina zbog politike Stranke demokratske akcije (SDA) ostala bez milijardi eura europskog novca, iz Socijaldemokratske partije (SDP), najsnažnije stranke Trojke, poručuju kako neće doći do izmjena Izbornog zakona tako da jedan narod drugome ne bira političke predstavnike.

Izmjene Izbornog zakona u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava ključne su za izgradnju funkcionalne BiH. Već desetljećima Hrvatima se nameću politički predstavnici, što je zemlju dovelo u trajnu političku krizu. Ipak, iz SDP-a, najveće stranke Trojke, ne vide problem u nametanju političkih predstavnika Hrvatima, objavila je RTV Herceg Bosna. 

Za SDP je legitimno predstavljanje ‘takozvano‘ 

"Političkim subjektima poput HDZ-a prioritet je rješavanje takozvanog legitimnog predstavljanja. Kao građanin BiH, problem koji oni vide ja apsolutno ne vidim. Što se tiče SDP-a, ne vjerujem da ćemo ikada moći dogovoriti način na koji oni žele riješiti to pitanje, da bude u izbornom zakonu ili ustavu gotovo nacrtano tko će biti izabran za člana Predsjedništva BiH," izjavio je Damir Mašić, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH (SDP).

Ovakav stav bio je tipičan za SDA, ali sada je vidljivo da ni SDP nema bitno drugačiji pristup uvažavanju i operacionalizaciji načela konstitutivnosti naroda, temeljnog ustavnog načela BiH.

Mario Karamatić, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH i predsjednik HSS-a, ističe kako ne vidi mogućnosti za ozbiljnije razgovore o izmjenama izbornog zakona jer u FBiH nema sugovornika za to pitanje. "Međunarodna zajednica je zadovoljna postojećim stanjem i nema namjeru više pritiskati bilo koga. Što se njih tiče, to je završeno," rekao je Karamatić za RTV Herceg-Bosne.

Bošnjačke stranke nisu za BiH triju konstitutivnih naroda 

Marijan Marjanović, zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH (HDZ BiH), naglašava kako je reforma izbornog zakona jedan od 14 prioriteta za pristupanje EU. "Ako želimo naprijed, morat ćemo donijeti suštinske izmjene izbornog zakona koje će urediti BiH onako kako je uređena Daytonom i Ustavom," rekao je Marjanović za RTV HB.

Međutim, Mašić ima drugačije mišljenje: "Za nas u SDP-u najvažnije je riješiti legalitet izbornog procesa tako da se zaštiti integritet izbornog procesa i da izbore odlučuju građani koji glasuju na izborima."

Ovaj stav otvara pitanje prihvaćaju li bošnjačke stranke BiH kao državu triju u svemu jednakopravnih konstitutivnih naroda. Marjanović je u odgovoru Mašiću naglasio: "Svi koji jesu za BiH, onda smo i za to da jedni drugima ne biramo predstavnike. BiH je sastavljena od tri naroda i svih njenih građana."

Hrvatska politika i dalje ima mogućnosti vršenja pritiska na federalne partnere 

Hrvatska politika i dalje ima mogućnosti vršenja pritiska na federalne partnere. "Zahvaljujući izbornom rezultatu koji su nam podarili hrvatski birači, imamo mogućnost zaustaviti život i u BiH i u FBiH. Međutim, to ne možemo uraditi tako da pričamo o izgradnji BiH i tepamo SDP-u," zaključio je Karamatić.

Reforma izbornog zakona ključna je za uspostavu funkcionalne BiH, te će sve one politike koje žele stabilnu BiH na kraju morati prihvatiti realnost upisanu u Ustav - da zemlju tvore tri u svemu jednakopravna konstitutivna naroda. 

Dnevnik.ba

15. rujan 2024 13:49