"Gospodin (Željko) Komšić je hrvatski predstavnik u državnom predsjedništvu ali su ga više birali Bošnjaci nego Hrvati. Koliko je sustav kompliciran pokazuje i činjenica da je predstavnik Hrvata (Dragan) Čović izgubio u sučeljavanju s Komšićem", rekao je Schmidt.
"Hrvatima se mora dati mogućnost da se osjećaju zastupljenima a ne da sve skupa završi nekim oblikom bojkotiranja izbora", dodao je Schmidt ukazujući na opće izbore u listopadu sljedeće godine.
Ova izjava nedvojbeno predstavlja napredak u odnosu na prethodne visoke predstavnike, zaključno s Inzkom koji se tek onkraj mandata stidljivo usudio primijetiti da problem postoji a prethodno ga je u potpunosti ignorirao.
Pred Schmidtom je sada najteži zadatak – pomoći u rješavanju problema.
Već je počeo pritisak sarajevske javnosti i medija, za očekivati je i reakcije bošnjačkog političkog vrha, i sve će to staviti na test dosljednost njemačkog diplomata.
Ostaje nam vidjeti hoće li:
- balansirati i politikom nezamjeranja, u drugoj prigodi i pred drugim ljudima, davati blaže ili čak suprotne izjave, promovirajući građansku BiH
- dosljedno govoriti, ali i djelovati u skladu s izrečenim, te tako, za razliku od većine prethodnika na toj poziciji, BiH približiti izvornom Daytonu, a ne je udaljavati i gurati u propast.
Dvije su opcije, vrijeme će suditi.
Dnevnik.ba