Michael J. Murphy
Teme

Kako američke "identitetske politike" koče energetski razvoj jugoistočne Europe

/

Svega nekoliko tjedana prije nego što će Donald Trump ponovno preuzeti Bijelu kuću, američki ambasador u BiH usporava strateški plinovod koji bi povećao izvoz američkog prirodnog plina u Europu. U tom procesu, on je oštetio suverenitet jedne zemlje i pogoršao nestabilnost na Balkanu, sve u ime identitetne politike State Departmenta.

Piše: Max PRIMORAC*The National Interest

Južna plinska interkonekcija omogućila bi isporuku američkog prirodnog plina Bosni i Hercegovini i okončla bi ovisnost te zemlje o ruskom energetskom uvozu. Godine 2019., vlada susjedne Hrvatske prevladala je pritisak klimatskog lobija izgradnjom plovnog terminala za ukapljeni prirodni plin kako bi smanjila ovisnost istočne Europe o ruskoj energiji. Njegova strateška vrijednost pomogla je da SAD postanu najveći dobavljač LNG-a u Europu. Hrvatska želi dalje proširiti plinovod.

Ipak, State Department je ograničio plan agresivnim projektom izgradnje nacije koji pokušava prisiliti katoličke Hrvate i pravoslavne Srbe da se odreknu svojih nacionalnih identiteta i prihvate nadređeni i namaštani "bosanski" identitet koji prihvaća samo muslimansko vodstvo zemlje. Zapravo, mnogi bh. muslimani su uzeli hrvatsko državljanstvo, što pokazuje malo stvarnog vjerovanja u "bosanski konstrukt".

Bosna i Hercegovina nije napredovala od Daytonovih sporazuma iz 1995., koji su okončali rat na Balkanu. Umjesto toga, našla se s neizvedivim ustavnim okvirom u kojem međunarodni diplomati promiču "antinacionalističku" ideološku agendu dok uživaju u krajnjoj pravnoj vlasti nad zemljom. Srbi upravljaju polovicom zemlje, a Hrvati i veći broj Bošnjaci zajedno upravljaju drugom polovicom. Ni jedan od ovih entiteta nema suverenitet. Zapravo, radi se o neuspjeloj državi.

Novi zakon o južnoj plinskoj interkonekciji pružio je odlazećem američkom ambasadoru Michaelu Murphyju posljednju priliku da nametne "identitetnu politiku" Bosni i Hercegovini, prisiljavajući hrvatske parlamentarce da "predaju" kontrolu nad plinovodom korumpiranom i zaduženom državnom plinskom operatoru u zemlji čiji je nivo korupcije procijenjen kao gori nego u Ukrajini. Upravljački tim BH Gas-a je u potpunosti bošnjački, što odražava sustavnu diskriminaciju u zapošljavanju koja je dovela do prepolovljenja hrvatskog stanovništva. Hrvatski lideri traže novi pravni subjekt za upravljanje projektom. Ipak, zakon je prošao bez hrvatskih glasova, što je pogoršalo međuetničke tenzije.

Zamjenik predsjednika parlamenta Mladen Bošković, Hrvat, oštro je kritizirao ishod: "Ovaj zakon je napisan na način da Hrvati budu izbrisani kao sudionici u procesu dizajniranja i rute plinovoda. Sve odluke će biti ostavljene jednoj kompaniji pod potpunom kontrolom bošnjačkih stranaka."

Murphy je dobio oštru kritiku od hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića, koji podržava izgradnju plinovoda, optužujući "strane namjesnike za ponižavanje i sustavno rasipanje Bosne i Hercegovine kao države."

Murphyjeva otvorena intervencija u prolazak zakona o plinu bila je neviđena. Javno je optužio hrvatske dužnosnike za suradnju s Rusima zbog protivljenja tome i njihovog izabranog lidera da traži "osobnu političku i ekonomsku korist." Međutim, prethodni direktor BH Gas-a je ranije podnio ostavku kako ne bi postao "sukrivac u [kompanijinim] kriminalnim djelima."

Osoblje američke ambasade progonilo je hrvatske parlamentarce u njihovim uredima tijekom glasovanja, što je neke navelo da napuste u znak protesta. Prema lokalnim medijima, Murphy im je prijetio sankcijama. 

Ovaj region je poznat milijunima američkih katolika. Ruta plinovoda prolazi pokraj Međugorja, sela koje je posjetilo 40 milijuna kršćanskih hodočasnika koji vjeruju da je tamo bilo ukazanja Djevice Marije. Kombinacija kršćanske vjere i ekonomski bum koji je tamo generiran predstavljaju anatemu za Bidenov globalni rat za pobačaja i agende LGBTQ-a.

U obližnjoj Mađarskoj, američki ambasador vodi kulturni rat protiv konzervativne vlade. Nathalie Rayes, američka ambasadorica u Hrvatskoj, jednoj od najviše prolife zemalja u Europi, bila je potpredsjednica Fondacije Planned Parenthood Action.

Tko su pobjednici koji su izašli iz ove katastrofe? Prvo, Rusija, jer je malo vjerojatno da će Hrvatska nastaviti svoj dio plinovoda dok su njihovi sunarodnjaci u Bosni i Hercegovini isključeni iz projekta. Komunistička Kina dobiva od rastućih tenzija u Europi. Turska pobjeđuje, s obzirom na njihovu obiteljsku vezu s muslimanskim vodstvom Sarajeva i njihovu globalnu ambiciju promicanja političkog islama. Gubitnici? Katolički Hrvati vide malo interesa u državi koja ih tretira kao građane drugog reda. Za Ameriku, Murphyjev zakon podriva izglede za osiguranje američke energetskе dominacije u Europi.

Zakon o plinu sada ide u gornji dom, Dom naroda, gdje mora osigurati većinu bošnjačkih, srpskih i hrvatskih zastupnika, od kojih svaki ima pravo veta. Očekuje se da će Hrvati izgubiti tu ustavnu zaštitu, jer se očekuje da će Visoki predstavnik zemlje, europski diplomat ovlašten Daytonom s konačnom riječi nad svim zakonima Bosne i Hercegovine, stati na stranu Bošnjaka.

 

*Max Primorac je viši istraživački suradnik u Margaret Thatcher Centru za slobodu, Fondacija Heritage. Bio je vršitelj dužnosti glavnog operativnog direktora u Agenciji SAD za međunarodni razvoj.

Dnevnik.ba