„Ne mogu stvoriti sliku da bi zapovjednik EUFOR-a ili NATO-a za jugoistočnu Europu zapovjedio raspoređivanje transportera i 300 do 500 vojnika u Banjaluci te da bi ih postavio na kontrolne točke. Bila bi suluda stvar da se netko na taj način okrene protiv RS-a. Odgovor bi bio čvrst“, objasnio je Šarac
Kazao je kako bi prvi potezi Vlade Republike Srpske o razdruživanju mogli biti kombinacija povlačenja iz institucija vlasti ili blokiranje postupaka, zakona, procedura i slično.
„Nisam siguran da ovo može eskalirati u scenariju da RS u nekoj bliskoj budućnosti proglasi neovisnost. Ne bi mi to bilo mrsko nego naprotiv, ali ipak uvažavam realnost.“
Upitan je li se Dodik konzultirao oko odluke o razdruživanju s Moskvom, Beogradom i drugim saveznicima RS-a kazao je kako je Dodik pragmatičan i pametan političar.
„Djeluje nagao, ali sve radi promišljeno. Gdje je promišljao, kako i s kim to ne znam.“ Na pitanje čeka li se povratak Danalda Trumpa u Bijelu kuću Šarac je rekao kako se o tome puno razgovara u RS-u kao i o promjenama nakon izbora u Europskom parlamentu u kojem jačaju nacionalno osviještene snage.
„Doći će do indikatora da se nešto mijenja u Europskoj uniji. Bila je relaksiranija situacija prema Srbima kada je Trump bio predsjednik“, rekao je Šarac.
Objasnio je kako je za razdruživanje RS-a potrebno strpljenje, izdržljivost i vrijeme.
„Može se ovo gledati i kao poruka političkom Sarajevu da pronađemo zajednički jezik. Dobili smo preporuku za pristupne pregovore idemo razgovarati o putu ka EU i pitanjima gdje možemo surađivati.“
Usporedio je to s odnosom Mostara i Banja Luke i rekao kako priče o ratu neće prouzrokovati neke šumove te da ima puno tema u kojima se ne slažu ove politike, ali imaju toliko toga zajedničkog i rade.
„Ono oko čega se ne slažu, a puno je toga od NATO-a, Ukrajine, rata… ostavljaju po strani. Tko hoće može naučiti iz toga.“
Kazao je kako je sulud scenariji o kojem govori veleposlanik BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija da će intervenirati s vojnom silom prema RS-u. Istaknuo je kako je Rezolucija o genocidu u Srebrenici još jednom pokazala da je ono što Bošnjaci kažu - BiH.
„Zlatko Lagumdžija, Elmedin Konaković i Željko Komšić kažu da govore u ime BiH, a ne traže mišljenje predstavnika Hrvata i Srba. Dogovor članova Predsjedništva BiH treba biti odraz onoga što se misli u BiH o svemu što se događa u svijetu.“
Naglasio je kako je Komšić izabran većinskim glasovima Bošnjaka te da u Predsjedništvu BiH sjede dva bošnjačka člana. Upitan što misli kako bi Republika Srpska reagirala da im bošnjački birači četiri puta izaberu srpskog člana Predsjedništva BiH kazao je kako bi već odavno bilo ponuđeno mirno razdruživanje RS-a.
„Na tako radikalnu priču treba radikalno odgovoriti. Očekivao sam malo čvršći hrvatski otpor jer Hrvati u BiH imaju potporu Hrvatske i bez obzira tko je na vlasti u Zagrebu podržava se opstanak i ostanak Hrvata u BiH.“
Komentirao je izvješće Christiana Schmidta u UN-u i kazao kako iznosi samo jednu stranu te je dodao da ga RS ni ne prizna kao visokog predstavnika. Više o svemu u videu emisije Kompas.
Dnevnik.ba