Dokumentacija oko ubojstva Leutara i drugih nije uništena, nego se vješto skriva
Ubojstva nekadašnjeg zamjenika ministra MUP-a Federacije BiH Joze Leutara te zamjenika šefa bošnjačke tajne službe Nedžada Ugljena su svakako najpoznatija nerazjašnjena politička ubojstva u koje je upletena duboka država, a ima još i niz drugih koja su se dogodila po završetku rata, ali i tijekom rata za koje se veže zloglasna postrojba El Mudžahid ili zloglasna jedinca Armije BiH "Ševe". No, počinitelji i nalogodavci Leutarovog, Ugljenovog i drugih ubojstava, iako su prošla skoro tri desetljeća i dalje nisu kažnjeni. Unatoč brojnim dugogodišnjim opstrukcijama teško je povjerovati da je sva dokumentacija uništena, nego pitanje je samo gdje se ona skriva, prenosi RTV Herceg-Bosne.
"Dokumentacija nije uništena. Između ostalog, ja sam u svojoj kaznenoj prijavi dostavio oko 1.000 dokumenta, odnosno linkova za te dokumente koji su spašeni i u arhivi Haaškog suda. Ono Što je pouzdano i što javnost već zna istrage su se vodile po svim predmetima na nekoliko razina. Nemoguće je da netko počistio i županijske razine, federalnu i državnu ili državne agencije za zaštitu ili istražne i tajne službe", kaže Edin Garaplija.
Tužiteljstvo BiH je pokrenulo novu istragu upravo po Garaplijnoj kaznenoj prijavi prema predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću, Kemalu Ademoviću, člana kolegija državnog Doma naroda i zamjenika predsjednika NIP-a, Osmanu Mehmedagiću Osmici, bivšem čelniku OSA-e, Nedžadu Herendi, bivšem pripadniku jedinice "Ševe" koji se godinama nalazi u Nizozemskoj, te više nepoznatih osoba. U dogledno vrijeme svoje iskaze bi trebali dati i prva tri spomenuta, no ostaje problematično što je dio svjedoka preminuo te se cijeli slučaj pokušava i dalje razvlačiti, a dokazi prikrivati.
"Oni su cijelo vrijeme čistili papire, sklanjali sve što bi njima moglo nauditi, a moguće da su služili s nekakvim drugim papirima ili dokazima za ucjene drugih ljudi. Znači cijelo vrijeme čuvaju sebe i ne čudi me što nema papira jer su odmah nakon prve godine nestajali papiri s mjesta očevida ubojstva. Samo nastavljaju raditi što su radili od prvog dana", kaže Ivica Leutar.
"To prikrivanje je bilo organizirano i išlo je u jednom cilju da se skrije odogvornost naručitelja i izvršitelja, a i tog čitavog aparata i sustava koji je svakim danom sve slabiji i slabiji. Vidimo da pravna država počinje raditi, u posljednjih godinu dana svjedoci smo da je dosta urađeno na državnoj razini, a nadam se kako će i na entitetskoj i županijskoj razini pratiti rješenja tih neriješenih slučajeva", dodaje Garaplija.
Leutarov sin smatra kako bi trebalo krenuti od toga kako je činjenica da je netko prikrivao i preusmjeravao dokaze što je također kazneno djelo.
"Oni su svi zaboravljivi postali, oni se ne sjećaju i ne znaju ništa jer mi je cijelo vrijeme to moglo tako prolaziti. Čak i u postupku gdje su bili optuženi za ubojstvo moga oca, tadašnji sudac je rekao istražiteljima 'pa svi kao da imate kolektivnu amneziju'. Ukoliko institucijama bude stvarno stalo da se uradi ovaj posao oni će morati progovoriti. A dokle će moći ići ovako, mislim da ne mogu još dugo."
"To su istrage koje imaju jednu neraskidivu vezu koja je svakako već dokazana i za koju javnosti zna. Tko je mogao naređivati, organizirati i tko je mogao počiniti takve vrste najtežih kaznenih djela, dakle radi se o jednoj organiziranoj grupi. Ono što je najvažnije što javnost treba znati je da su i međunarodne institucije zainteresirane za samo dovođenje istraga do kraja", ističe Garaplija.
Obzirom da je Bosna i Hercegovina članica i međunarodnih policijskih agencija i iz tog razloga bit će važan i uspješan završetak istrage oko ovih nerazjašnjenih ubojstava. A domaćim službama bit će potrebno osvježavanje i profesionalizacija kadrova kao i kvalitetno opremanje, a onda i brže rješavanje postupaka pred sudovima. Jer naprijed se može samo kada se u potpunosti raščisti s tamnom stranom naše prošlosti.
Više u prilogu RTV Herceg-Bosne:
Dnevnik.ba