Šparoge su zeleni eliksir zdravlja, a pozitivno utječu na niz zdravstvenih stanja
Ublažavaju reumu, prirodni su diuretik koji smanjuje oticanje udova, pomažu kod PMS-a, pozitivno utječu na stanje krvožilnog sustava, smanjuju učestalost infarkta miokarda, osnažuju probavni sustav utječući na rast ”dobrih” bakterija u našim crijevima.
Sezona je divljih šparoga, samonikle biljke koja se konzumira još od antičkih vremena, od kada su ljudi uvidjeli njihovu dobrobit na ljudsko zdravlje.
Gorkastog okusa, mesnatog vrška i drvenastog dna – šparoga ima malo kalorija, ali veliku nutritivnu vrijednost.
Obiluje folnom kiselinom, beta karotenom, kalcijem, magnezijem, kalijem i brojnim antioksidansima ključnim za obranu organizma od oksidativnog stresa kojemu smo neprestano izloženi.
S obzirom na to da sezona branja šparoga, kojih kod nas najviše ima u priobalju, Hercegovini, Dalmaciji i Istri, traje relativno kratko, treba je iskoristiti. Šparoge se mogu jesti svježe, najbolje u kombinaciji s jajima, s rižotom, ili čak kao temelj proljetne juhe, ali ih se može i zamrznuti ili konzervirati na drugi način, kako bismo ih imali tijekom cijele godine, piše Hina.
Gotovo je nemoguće nabrojiti sve sustave ljudskog tijela na koje konzumacija šparoga djeluje blagotvorno. Ublažavaju reumu, prirodni su diuretik koji smanjuje oticanje udova, pomažu kod PMS-a, pozitivno utječu na stanje krvožilnog sustava, smanjuju učestalost infarkta miokarda, osnažuju probavni sustav utječući na rast ”dobrih” bakterija u našim crijevima.
Pritom, premda ih možete kupiti na tržnici, korisnije je, zabavnije, a i jeftinije u potragu za šparogama krenuti sam ili u društvu, istodobno uživajući i u prirodi, dišući i trošeći kalorije ugodnom šetnjom.
Ne postoji baš nijedan razlog zbog kojega ne biste trebali uvrstiti ovu iznimnu biljku na svoj jelovnik, osim malo neugodnog mirisa urina. Ali, to je sitnica u usporedbi s koristi koju vam divlje šparoge donose. S pravom ih možemo nazvati zelenim eliksirom zdravlja.
Dnevnik.ba