Vrijeme provedeno na mobitelu svjesno utječe na ponašanje djece
lista poroka

Glavna ovisnost u Njemačkoj nisu ni cigarete ni alkohol

/

Na listi poroka kojeg se žele odreći također imamo novog favorita

Mnogi Novu godinu dočekuju s čvrstom odlukom nešto promijeniti u životu, a agencija Forsa je po nalogu zdravstvenog osiguravatelja DAK željela znati što Nijemci planiraju za 2025., javlja Deutsche Welle.

Gotovo dvije trećine upitanih (68%) želi u sljedećoj godini manje napetosti i stresa. To je očito muka koju pogađa sve više građana jer je u ispitivanju prije deset godina to isticalo samo 60% upitanih. 64% ispitanika je čvrsto odlučilo provesti više vremena uz obitelj i prijatelje, njih 54% misli kako bi više vremena trebali posvetiti sami sebi. Tu je zanimljiva razlika između spolova: među ženama je to čak 59%, kod muškaraca 48%.

Na listi poroka kojeg se žele odreći također imamo novog favorita: mobitel, računala i internet. Još 2014. je samo 15% upitanih odlučilo "prestati gubiti vrijeme" za ekranom, ove godine ih je to 34%. Isti postotak jedino još ima odluka smršaviti, a isto je tako zanimljivo kako su prije svega mladi (od 14 do 29 godina) shvatili kako im valja prestati ili bitno manje zuriti u svoje ekrane - njih 52% se kune da će to učiniti.

Stari poroci jedva drže korak s mobitelom

Stari poroci tu jedva da drže korak s mobitelom: mnogima poznata odluka kako će eto još popiti čašicu pjenušca u ponoć - i onda mnogo manje alkohola je nešto što kaže 25% ispitanih. Kod cigareta i prestanka pušenja je to samo 12%, makar se pokazalo kako su Nijemci osobito u doba korone opet propušili.

Na radost zdravstvenog osiguravatelja, na prvom mjestu je općenita odluka "živjeti zdravije" - što god da to značilo svakom upitanom. Tu onda spada i smršaviti i zdravije se hraniti, neki misle da se trebaju više kretati i baviti se sportom, ali i stres zapravo spada u tu kategoriju.

Znakovito je i pitanje u ovoj anketi, koliko je trajala "čvrsta odluka" koju su si dali na prošloj Novoj godini. 16% ih je priznalo da ih je to trajalo mjesec dana ili kraće, ali njih 61% tvrdi su se toga držali "najmanje 3 mjeseca ili čak sve do danas".  

Dnevnik.ba