StoryEditor

Inzko: Pravosuđe u BiH bi moglo biti ugroženo

Piše D  /  16.03.2018., 09:03h

Po mom mišljenju, od suštinskog je značaja da institucije imaju instrumente da se efikasno bore protiv kriminala i korupcije, izjavio je u intervjuu za današnje "Oslobođenje" visoki predstavnik Valentin Inzko.

Nažalost, upozorio je, trenutno postoji problem u vezi s izmjenama Zakona o kaznenom postupku BiH. Šestomjesečni rok za usklađivanje odredbi ovog zakona s Ustavom BiH koji je postavio Ustavni sud istekao je u lipnju, a Parlamentarna skupština još nije usvojila potrebne izmjene i dopune.

- Ukoliko sud, zbog neizvršenja njegove ranije odluke, stavi van snage odredbe Zakona o kaznenom postupku BiH na koje se odnosi odluka Ustavnog suda, pravosuđe u BiH će biti ozbiljno ugroženo. Ono neće moći procesuirati ozbiljna kaznena djela i korupciju u BiH. Nastupit će pravni vakuum. Predsjednik Ustavnog suda, v.d. glavnog tužitelja i predsjednik VSTV-a više puta su upozorili na negativne posljedice eventualne odluke o stavljanju van snage relevantnih odredbi Zakona o kaznenom postupku BiH - kazao je Inzko.

Nada se da će organi u BiH shvatiti ozbiljnost situacije

- Prije svega, institucije BiH imaju odgovornost da donesu izmjene i dopune Zakona o kaznenom postupku kako bi se provela odluka Ustavnog suda. Isto tako je važno da sud prepozna stalne napore institucija na rješavanju ovog pitanja. Vijeće ministara do sada nije razmatralo eventualne amandmane na Zakon o kaznenom postupku, ali postoje amandmani u parlamentarnoj proceduri koji bi, suštinski gledano, riješili problem. Drugim riječima, organi BiH nesumnjivo rade na rješavanju ovog pitanja i nadamo se da će Ustavni sud ovo uzeti u obzir - rekao je on. 

Usvojiti amandmane

Također je ocijenio da je važno da amandmani na Zakon o kaznenom postupku koji budu usvojeni i dalje omogućavaju puno vršenje državne krivične nadležnosti i da osiguravaju usklađenost sa međunarodnim standardima u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.

- BiH treba biti osposobljena da ispunjava svoje obaveze koje su joj propisane Ustavom. Cjelokupna međunarodna zajednica, ne samo Ured visokog predstavnika, s velikom pažnjom prati ovo pitanje i zabrinuta je zbog mogućih posljedica. Mi želimo da kazneno zakonodavstvo BiH ojača borbu protiv kriminala i korupcije, a ne da se država onemogući da vrši svoje nadležnosti i ispunjava obveze u pogledu očuvanja pravnog poretka - kazao je, između ostalog, Inzko za Oslobođenje.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 14:21