StoryEditor

Austrijski ministar unutarnjih poslova: Islam u BiH je europski, okrenuli su leđa radikalizmu

Piše D  /  29.07.2021., 19:27h

Wolfgang Sobotka, ministar unutrarnjih poslova Austrije, na konferenciji "Oblikovanje naše zajedničke budućnosti" u Sarajevu, kazao je da je Islamske zajednica BiH, koja je okrenula leđa od radikalnog islama, predivan primjer za cijelu Europu.

"Pitanje europskog islama, ne samo sa točke gledišta drugih vjerskih zajednica, nego i sa ateističkog pristupa, je važno, jer bit će potrebno da islamska vjerska zajednica objasni i prikaže svoju vjeru i naravno da se ogradi od radikalizma. BIH je jedan predivan primjer, gdje stoljećima živi europski islam. Jutros sam od kolege čuo kako je Islamska zajednica BiH okrenula leđa od radikalnog islama, što je pravi primjer za Evropu. S druge strane u samoj IZ su prikazali da vjera nije instrument za provođenje terora i rata. Mislim da će to biti težište našeg predsjedavanje Europskom unijom 2018. godine, da prikažemo tu toleranciju koja ovdje vlada. Potrebno je da napravimo nacrt modela koji će se suprotstaviti terorizmu i opasnostima", naglasio je Sobotka.

Prema njegovom mišljenju s terorizmom se potrebno boriti u njegovom korijenu, kako bi društvo koje je naslijeđeno od predaka, mogli ponuditi mladima.

"Ovo je nasljedna konferencija nakon one u Beču 2015. godine, a to je bio početak. Razmišljali smo kako da se borimo protiv tog fenomena. Što se tiče policijskog rada danas jasno je da moramo izvršiti preventivni rad kako bi to djelovanje terorizma mogli spriječiti. Trebamo oblikovati društvo kako bi imali pozitivan život. Mislim da se za održavanje ove konferencije nije moglo izabrati bolje mjesto od Sarajeva. Baš za Europsku uniju, a pogotovo za Austriju je značajno da po pitanju sigurnosti i borbe protiv terorizma, da BiH i države iz regije  intenzivno uključimo u tu borbu", smatra Sobotka.

BiH i Republika Austrija organizarle su u Sarajevu konferenciju ministara unutrarnjih i vanjskih poslova pod nazivom "Oblikovanje naše zajedničke budućnosti".

Skup je nastavak aktivnosti s konferencije održane u ožujku 2015. godine u Beču i usvojene Bečke deklaracije - Borba protiv nasilnog ekstremizma i terorizma. Cilj konferencije je analiza mjere koje su poduzimane u prethodne dvije godine, te planiranje budućih koraka u borbi protiv terorizma i radikalizma. Na konferenciji su sudjelovali predstavnici 13 zemlja iz regije i Europske unije, te EUROPOL-a, OSCE-a, nevladinog sektora, akademske zajednice i mladih.  

 Dnevnik.ba  

19. travanj 2024 09:38