StoryEditor

Zašto je BiH „propala država“ i zašto je spas u trećem entitetu?

Piše Jurica Gudelj  /  27.10.2017., 02:10h

O Bosni i Hercegovini kao propaloj državi (failed state) sve se češće piše i govori u međunarodnoj javnosti. Posljednji u nizu dokumenata koji o našoj zemlji govori kao o propaloj državi je i izvještaj Instituta za stabilizaciju i tranziciju (IST) iz Washingtona.

IST upozorava kako se opasna kriza razvija unutar Europe. Bosna i Hercegovina, nekada isticana kao pozitivan primjer međunarodne intervencije i rekonstrukcije, vele, danas je propala država.

„Država se dezintegrira i više od desetljeća nalazi se u konstantnom političkom kaosu“, piše IST.

Usred neprekidne političke i ekonomske nefunkcionalnosti, sigurnosne prijetnje koju pojačava radikalni islam, iščezavajuće europske i američke zainteresiranosti, i inozemnih interesa Rusije i Turske koji produbljuju podjele, budućnost Bosne i Hercegovine izgleda turobno.

„Uzeti skupa, ovi faktori doprinose krizi koja prijeti povratkom nasilja iz 1990-ih na Balkan. Unatoč inicijalnom uspjehu, arhitektura Daytonskog mira iz 1995. nije u stanju riješiti temeljne probleme koji uzrokuju postojeću krizu Bosne i Hercegovine“, stoji u izvještaju IST-a.

Kao jedan od glavnih uzroka propasti Bosne i Hercegovine IST prepoznaje činjenicu da Bošnjaci imaju mogućnost birati, preciznije rečeno nametati, hrvatske političke predstavnike.

„U Federaciji BiH brojčano nadmoćni Bošnjaci (bosanski muslimani) mogu izabrati predstavnike namijenjene katoličkim Hrvatima u zakonodavni Dom naroda, praktično im oduzimajući pravo glasa“, precizira IST.

Institut podsjeća kako je u veljači u rezoluciji o Bosni i Hercegovini Europskog Parlamenta navedena „važnost nedavne odluke Ustavnog Suda BiH o načelu konstitutivnosti i jednakosti tri konstitutivna naroda u izboru svojih legitimnih političkih predstavnika...u Domu naroda.“

Ukoliko se Izborni zakon ne izmjeni do kraja godine, što opstruiraju bošnjačke političke stranke, neće biti ustavnog temelja za održavanje izbora i formiranje nove Vlade Federacije. Još gore je što ni tijela središnje vlasti onda ne bi mogla biti formirana jer se dio zakonodavaca na državnoj razini bira iz entitetskih parlamenata.

„Posljedični raspad sustava na državnoj razini bi stvorio uvjete za dezintegraciju države jer bi Republika Srpska, koja godinama ustrajava na neovisnosti, tada u cijeloj zemlji jedina imala funkcionalnu vlast i imala bi vrlo malo realnih mogućnosti izbora osim bijega iz implodirajuće močvare putem formalnog raskida veze sa Sarajevom“, ističe IST.

Takvo stanje, upozoravaju Amerikanci, prijeti izbijanjem novih sukoba.

„Božo Ljubić, istaknuti hrvatski političar, je upozorio da su opstruiranjem izmjena Izbornog zakona bošnjački čelnici ‘prešli Rubikon‘ i da će biti odgovorni za propast zemlje. Takav raspad temeljnog ustavnog poretka vjerojatno bi izazvao obnavljanje sukoba između sva tri konstitutivna naroda, posebno u područjima s mješovitim stanovništvom u kojima unutarnje administrativne granice ne odgovaraju etničkim, budući da muslimani u ovoj državi ne bi pasivno prihvatili podjelu BiH bez borbe“, istaknuto je u izvještaju.

Također, IST jasno navodi kako je spor oko Izbornoga zakona samo odraz dubljeg problema Bosne i Hercegovine koji svoje temelje ima u Daytonskom mirovnom sporazumu, odnosno u organizaciji države kroz dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

„Daytonska arhitektura nije uspjela izgraditi trajni mir, a zemlja doslovce umire sporom smrću, zatvorena u beskrajnim etnički utemeljenim političkim napetostima“, precizira IST, te dodaje kako je odluka čelnika Bošnjaka da zlouporabe Izborni zakon kako bi sebi prigrabili poziciju hrvatskog člana Predsjedništva 2006., a zatim ponovno 2010. godine i formirali Vladu Federacije bez sudjelovanja bilo koje od značajnijih hrvatskih političkih stranaka 2001. i 2011. godine, ostavila Hrvate kao jedini narod lišen izbornih prava u Europi.

„Ova temeljna povreda demokratskog legitimiteta dodatno produbljuje nepovjerenje između Hrvata i Bošnjaka. Dok hrvatsko-bošnjačka Federacija posrće, Republika Srpska sa srpskom većinom poduzima postupne, ali kumulativne korake prema neovisnosti, vjerodostojno ukazujući na kaos u Federaciji kao očigledan dokaz da je neovisnost jedini održiv put ka dugoročnoj stabilnosti. Ostavljena sama sebi, zemlja se kreće prema nasilnoj podjeli“, stoji u izvještaju.

Sve navedeno jasno ukazuje na razloge zbog kojih je država BiH zapravo propala. Istovremeno, IST je ponudio i rješenje bh. problema s kojima se suočavamo, a ono leži u ujednačavanju organizacije BiH. Formiranje triju entiteta za tri konstitutivna naroda prirodno se nameće kao najlogičnije za dugoročnu stabilnost BiH. Za sada su protiv tog rješenja samo bošnjačke političke, akademske i medijske elite. U takvom stavu protivljenja svakom rješenju spomenute elite polako postaje sve usamljenije. Pitanje je samo hoće li shvatiti na vrijeme da se trećim entitetom spašava Bosna i Hercegovina ili će država tragično izdahnuti u smrtonosnom bošnjačkom zagrljaju.

Dnevnik.ba

25. travanj 2024 08:10