StoryEditor

Najveći muzej svijeta – Metropolitan Museum u New Yorku

Piše Ivan Vrljić  /  13.04.2018., 04:04h

Točno na današnji dan, 13. travnja 1870. godine osnovan je Metropolitan Muzej u New Yorku. Vlasnici i financijeri velebnoga objekta s Manhattana bili su glavne mecene grada i ujedno najbogatiji ljudi ondašnjega vremena među kojima prednjači David Rockefeller Jr. Sa svoja 2 milijuna i više umjetničkih artefakata Metropolitan Museum u New Yorku spada u red najupečatljivijih i najvećih muzeja odmah poslije majstorskoga Louvrea i ekspresnoga British Museuma u Londonu.

Godišnje taj muzej posjeti više od 10 000 000 turista iz cijeloga svijeta. Muzej izlaže majstorska djela iz svih razdoblja povijesti umjetnosti, od paleolitika pa sve do postmoderne umjetnosti.

U Muzeju su  istaknuta slikarska djela Tiziana, Van Eycka, Jana Vermeera, Van Gogha, Moneta, Renoira, Sisleya i mnogih drugih velikih slikara. Umjetnički su artefakti raspoređeni po povijesnim cjelinama i razrađeni kronološkim slijedom. Prapovijesni dio čine uporabni predmeti i oruđe, povijesno doba pak izlaže klinasto pismo, papiruse, razne dokumente, idole itd. Umjetnost, identitet i kultura dio su čovjekove egzistencije i stvaralaštva. Čuvajući umjetničke uratke, čovjek veliča povijest ljudskoga bivanja s umjetnošću i borbe s vremenom i prostorom kao i preživljavanjem.

Vjeruje se da samo 36 000 djela iz egipatske umjetnosti, koja se nalaze u Metropolitan Muzeju, čini zbirku najveće sačuvane egipatske umjetnosti izvan Kaira. Nemoguće je sve vidjeti u muzeju tijekom jednoga službenog posjeta, stoga vlada neopisiva gužva tijekom radnoga vremena u Muzeju.

Met je konačno otvoren javnosti 20. veljače 1872. godine. Muzej Metropolitan sastoji se od glavne zgrade, Met Cloistersa – odvojene zgrade koja je bila projekt bogatoga mecene Johna D. Rockefellera Jr. i posvećena je većinom umjetničkim artefaktima koji pripadaju srednjovjekovnoj umjetnosti. U stalnoj su postavi djela iz antičkoga klasicizma i staroga Egipta, slike i skulpture najvećih europskih majstora i kipara.

Muzej je pun glazbenih instrumenata, enciklopedijskih zbirki, svezaka ilustriranih knjiga, kostima i oružja iz prošlosti. Po vjerskim grupacijama prednjače kršćanski, islamski i židovski predmeti. Jedina je mana Muzeja u tome što nema umjetničkih artefakta s područja Polinezije, Mikronezije, Nove Gvineje i primitivnih naroda.

Cjelokupnu ćemo zbirku Metropolitan Muzeja sažeti jednim citatom koji govori o sveopćoj umjetnosti, a glasi: Samo umjetnost može odgonetnuti smisao svijeta.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 15:42