StoryEditor

Deset najmlađih svjetskih čelnika: Kraj Kurza ni Emmanuel Macron baš nije pupoljak...

Piše D  /  21.10.2017., 04:10h

Vremena su se otad promijenila i danas među političarima, pa čak i čelnicima država, nalazimo popriličan broj ljudi mlađih od 40 godina.

Listu od deset najmlađih svjetskih čelnika predvodi Sebastian Kurz, koji je u petak postao austrijski kancelar u dobi od 31 godine.

1. Austrijski kancelar Sebastian Kurz je predsjednik desno orijentirane Austrijske narodne stranke, a od 2013. do 2017. bio je ministar vanjskih poslova. I na tom polju je postavio rekord jer je imenovan na tu poziciju s 27 godina, čime je postao najmlađi europski ministar vanjskih poslova. 31-godišnji Kurz je neoženjen, a u vezi je s 30-godišnjom Susanne Thier koja radi u austrijskom ministarstvu financija. Par se upoznao kad je Kurz imao 18 godina i kažu da se namjeravaju vjenčati i imati djecu.

Sinistra Socialista Democratica

Sinistra Socialista Democratica

2. Republiku San Marino vode dva kapetana regenta koje parlament bira svakih šest mjeseci. Obojica sadašnjih nalaze se na listi najmlađih čelnika. 32-godišnji Enrico Carattoni preuzeo je funkciju 1. listopada. Diplomirao je pravo na Sveučilištu u Bologni i odvjetnik je. Od 2012. je član Velikog vijeća Republike San Marino, a za mjesto kapetana regenta nominirala ga je koordinacija Sinistra Socialista Democratica. Njegov kolega na toj funkciji, Matteo Fiorini, ima 39 godina.

Reuters

Reuters

3. ‘Veliki vođa‘ Kim Jong-un sada ima 33 godine, a na čelo Sjeverne Koreje je došao u prosincu 2011., nakon smrti oca Kim Jong-ila. On je drugo dijete njegove treće žene i nije bio tatin prvi izbor za nasljednika, no s vremenom se izborio za to mjesto. Apsolutni je gospodar života i smrti u Sjevernoj Koreji, a na duši osim neposlušnih podanika ima i ujaka te starijeg brata koji su likvidirani. Cijeli svijet ga se boji jer prijeti nuklearnim oružjem.

Reuters

Reuters

 

4. Jacinda Ardern u kolovozu je postala premijerka Novog Zelanda u dobi od 37 godina. Predsjednica je Laburističke stranke i od 2008. je bila zastupnica u parlamentu. Diplomirala je političke znanosti i odnose s javnošću, a u politiku ju je povukla tetka, dugogodišnja članica laburističke stranke. Odgojena je kao pripadnica Mormonske crkve, no napustila ju je 2005. jer podržava prava LGBT osoba, što se kosi sa stavovima te crkve. Sad se deklarira kao agnostik. U vezi jer s televizijskim voditeljem Clarkeom Gayfordom.  

Reuters

Reuters

5. Tamim bin Hamad Al Thani postao je emir Katara nakon abdikacije svog oca u lipnju 2013. u dobi od 33 godine. Sad mu je 37, a bogatstvo mu se procjenjuje na oko dvije milijarde dolara. Obrazovao se u uglednim engleskim školama. Ima tri supruge. S prvom je dobio dva sina, s drugom dvije kćeri I dva sina, a s trećom, koja mu je sestrična u drugom koljenu također ima dvije kćeri i dva sina. Opisuju ga kao čovjeka ‘vrlo snažne osobnosti’ koja mu je pomogla da se u brojnoj obitelji izbori za poziciju emira koja mu prvotno nije bila namijenjena.

6. Najmlađi kralj na svijetu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck ima 37 godina. Na prijestolje Butana sjeo je 2006., u dobi od 26 godina. Naziva se i ‘Zmajskim kraljem’, a nakon završene srednje škole u Butanu  obrazovao se na fakultetima u SAD-u I Velikoj Britaniji. Jigme Khesar je najstariji sin prethodnog kralja Butana Jigme Singye Wangchucka i njegove treće supruge. Vrlo rano je počeo pratiti oca na državničkim dužnostima i pomagati mu. U dobi od samo 22 godine održao je prvi govor u Ujedinjenim narodima kao predstavnik Butana.

Reuters

Reuters

7. Irski premijer Leo Varadkar ima 38 godina i dolazi iz stranke Fine Gael. Prije ove funkcije bio je ministar obrane, ministar socijalne zaštite, ministar zdravstva i ministar transporta, turizma i sporta. Varadkar ne pomiče granice samo svojom mladošću. Bio je prvi irski ministar indijskog podrijetla I prvi irski ministar koji se deklarirao kao homoseksualac. Rođen je u Dublinu, završio je medicinu i prije nego je ušao u politiku radio je kao liječnik u bolnici. Varadkar je u vezi s Matthewom Barrettom, također liječnikom.

Reuters

Reuters

8. Estonski premijer Jüri Ratas ima 39 godina i na funkciji je od lani. Predsjednik je stranke Centre i od 2005. do 2007. bio je gradonačelnik glavnog grada Tallina. Ima diplome iz ekonomskih znanosti i prava. Prije ulaska u politiku bio je istraživač tržišta i predstavnik osiguravajuće tvrtke. Voli košarku i od 2012. do 2016. je bio predsjednik Košarkaškog saveza Estonije.

Reuters

Reuters

9. Volodymyr Groysman ima 39 godina i od lani je premijer Ukrajine. Od 2006. do 2014. bio je gradonačelnik svog rodnog grada Vinnytsije. Rođen je u židovskoj obitelji i od 1994. je radio u tvrtki svog oca. Groysman, čiji je djed stradao u holokaustu, prvi je židovski premijer Ukrajine i vrlo je aktivan u toj zajednici. Oženjen je i ima dvije kćeri i sina.

Reuters

Reuters

Emmanuel Macron i Brigitte Trogneux

10. Emmanuel Macron ima 39 godina I najmlađi je francuski vođa od Napoleona. Prije ulaska u politiku bio je investicijski bankar. Majka mu je liječnica, otac profesor neurologije na fakultetu. Obitelj mu nije religiozna, a Emmanuel je kršten s 12 godina na vlastiti zahtjev I postao katolik. Oženjen je s 24 godine starijom Brigitte Trogneux, svojom učiteljicom iz srednje škole. Kad su se upoznali on je imao 15 godina, a ona je bila udana. Nemaju djece, ali obožavaju svog psa, labradora retrivera Nema.  

25. travanj 2024 10:26