StoryEditor

Prva posjeta nekog predsjednika Turske Grčkoj nakon 65 godina

Piše D  /  23.11.2017., 06:11h

Predsjednik Recep Tayyip Erdogan u narednim danima posjetit će tursku nevoljnu NATO saveznicu Grčku, priopćio je u četvrtak visoki turski zvaničnik, u prvoj posjeti jednog šefa turske države u 65 godina.

Erdogan je osobno, kao premijer, posjetio Grčku u 2004. i 2010., ali najavljeni put bit će prva posjeta jednog turskog predsjednika susjednoj zemlji otkako je Celal Bayer otišao u posjetu Atini 1952.

Turska i Grčka imaju povijest loših odnosa koji datiraju od stvaranja moderne Turske Republike na ruševinama Otomanskog carstva.

Erdoganova Stranka pravde i razvoja (AKP), s islamističkim korijenima, koja je došla na vlast 2002., ima, međutim pragmatičniji pristup vezama s Atinom zasnovan na turizmu umjesto na nacionalizmu.

- Naš predsjednik će biti prvi turski predsjednik koji će posjetiti Grčku u 65 godina - izjavio je zamjenik turskog premijera Hakan Cavusoglu, ne konkretizirajući vremenske rokove, prenosi turska državna novinska agencija Anadolija, prenosi Fena.

- Mislim kako će ta posjeta polučiti značajne rezultate - dodao je Cavusoglu, koji je rođen u Grčkoj.

Odnosi između Ankare i Atine također su napredovali nakon što je Alexis Tsipras, za koga se vjeruje da ima srdačne osobne veze s Erdoganom, izabran za premijera u 2015.

I Grčka i Turska pridružili su se NATO-u u 1952., ali su odnosi otoplili tek u 1999. nakon razornih potresa koji su u roku od nekoliko tjedana pogodili dvije zemlje.

Također su blisko surađivale u migrantskoj krizi u 2015. kada je Grčka podržala sporazum EU i Turske o suzbijanju priliva migranata.

Postoje, ipak, još brojne sporne točke između dvije zemlje.

Atina je nezadovoljna turskim odnosom prema bizantijskim spomenicima u Istanbulu, nekadašnjem Konstantinopolju, uključujući Aja Sofiju, koja je zvanično muzej ali bilježi nagli rast muslimanskih aktivnosti u posljednjim godinama.

Grčka je također uznemirena Erdoganovim povremeno bjesnim tiradama protiv sporazuma nakon Drugog svjetskog rata kojima su određene granice dvije zemlje i podrazumijevaju da su skoro svi egejski otoci grčka teritorija.

Turska je, u međuvremenu, nezadovoljna što je Grčka pružila utočište osumnjičenima traženim zbog propalog puča iz 2016. godine, posebno za osam vojnika koji su pobjegli helikopterom tijekom noći u kojoj je izveden puč.

Druga točka sporenja je Kipar, čiji je sjeverni dio još pod okupacijom turskih vojnika nakon invazije iz 1974., u reakciji na puč koji je potaknula Atina u cilju ujedinjenja otoka s Grčkom, prenosi AFP.

Dnevnik.ba

18. travanj 2024 13:33