StoryEditor

Predstavljena knjiga dekana Filozofskog fakulteta prof. dr. sc. Ivice Musića

Piše D  /  18.01.2018., 03:01h

Predstavljač knjige, a ujedno i recenzent prof. dr. sc. Stipe Kutleša rekao je da je knjigu teško predstaviti u kratkim crtama jer knjiga govori o odnosu znanosti i vjere. To je tema koja je vrlo popularna s obzirom da je prije odnos vjere i znanosti bio zanemaren zbog uvjerenja da nemaju nikakvi zajedničkih točaka.

„Dapače, znanost je nešto što vrijedi cijeniti, između vjere i znanosti je postojao je odnos takav da se smatralo da su religija, vjera ali i Crkva  počele razvoj znanosti“, objasnio je Kutleša te dodao da su tom smislu nastale legende, iskrivljenje priče i tvrdnje za koje se već jedno dva stoljeća otkriva da su bile pogrešne.

Djelo „Genij, varalice i oni treći“ je predstavio i fra Marinko Šakota koji je istaknuo kako  je prof. Musić u svojoj knjizi svjestan da je istina koja nas oslobađa gotovo uvijek istina koju radije ne bismo čuli.

„No bez imalo straha dao se u raskrinkavanje zabluda, krivotvorina, zlonamjernih izostavljanja činjenica, ideoloških manipuliranja generacijama novovjekih ljudi. Sažetim tekstovima ispunjenim jasnoćom misli i bogatstvom slika, Musić podsjeća na važnost spoznaje u krhkost i djelomičnost same spoznaje čime je jasno poručio novovjekim filozofima da se trebaju sjetiti Sokratove misli da život bez preispitivanja nije vrijedan življenja“, poručio je fra Marinko Šakota.

Ravnatelj „Naših ognjišta“ fra Gabrijel Mioč, u čijem je nakladništvu nastala knjiga izjavio je da je knjiga za mudre ljude ima što reći i one koje uče.

„Preporučam knjigu svima koji žele mudre misli i poruke saznati neka je pročitaju. To je knjiga koja je i teološka i filozofska i literarna i sve zajedno. Religija i znanost jedna bez druge ne mogu, moraju se uvažavati da idu paralelno jedna uz drugu“ rekao je fra Gabrijel Mioč te objasnio da je to prije bilo drugačije jer su ljudi bili opterećeni politikom, a manje pameću i školom.

Doc. dr. sc. Jela Sabljic-Vujica je istaknula da Ogledi provociraju svojim jezikom, a polemički ton knjige mora se razumjeti kao izazov staljenomm poretku stvari.

"Njena je rečenica izazivačka: bogata aluizijama, inverzijama, hiperbolama, antitezama i upravo kao takva, retorički bujna i zasićena, ona nadire u pomireni, uravnoteženi tijek znanstvene matrice", objasnica je Sabljić- Vujica. 

Dekan Filozofskog fakulteta prof. dr. Ivica Musić zahvalio se svima koji su na bilo koji način pomogli u izdavanju knjige, ali i onima koji su bili uz njega dok ju je pisao.

Dnevnik.ba

19. travanj 2024 13:17