StoryEditor

Drugog dana skupa u Neumu raspravljat će se i o raspodjeli javih resursa u Federaciji

Piše D  /  16.03.2018., 10:03h

Čović je tijekom obraćanja rekao da je ovogodišnja tema skupa “Rješenje hrvatskog pitanja za europsku Bosnu i Hercegovinu” na neki način provokativna, naglasivši pritom kako ne vjeruje da postoji hrvatsko pitanje u BiH nego pitanje Bosne i Hercegovine.

“Siguran sam kako je BiH nezaustavljiva na putu prema Europskoj uniji”, rekao je Čović.

Na upit novinara hoće li uskoro biti postignut dogovor oko izmjena Izbornog zakona BiH, Čović je kazao kako je mjesec i po dana dovoljno vremena da proces izmjena Izbornog zakona bude dovršen.

„Još uvijek postoji potreba da neko drži instrumente kako legitimno predstavljanje jednog naroda napraviti kroz instrumente utjecaja brojnijeg naroda u određenoj izbornoj jedinici. S druge strane, veliki sam optimist da ćemo uspjeti, kako bismo osigurali izmjene Izbornog zakona BiH”, rekao je Čović.

U petak, 16.3.2018. godine bit će održan drugi panel – Prijedlozi praktičnih rješenja za ostvarivanje jednakopravnosti Hrvata BiH u skladu sa europskim vrijednostima, pozitivnim primjerima i praksama – Sesija I: Kako do pravedne podjele javnih resursa u asimetričnom federalnom okruženju?, kojom će predsjedavati prof.dr.sc. Sanja Vlaisavljević, s početkom u 9.30 sati.

U 10.45 sati bit će održana Sesija II: Jednakost kroz zastupanje i predstavljanje (ne)jednakih grupa: Pravičan izborni zakon kao pretpostavka jednakopravnosti i integracije BiH, kojom će predsjedavati prof.dr.sc. Ivan Lučić, a Sesijom III: Perspektive razvoja konstitucionalizma u Bosni i Hercegovini u skladu sa BH ustavnom tradicijom i europskom demokratsko-pravnom naslijeđu, predsjedat će ambasadorica Lidija Topić, šefica Misije BiH pri EU s početkom u 12.15.sati.

Skup  „Rješenje hrvatskog pitanja za evropsku Bosnu i Hercegovinu“ održava se u hotelu Grand u Neumu. Organizatori skupa su Hrvatska akademija nauka i umjetnosti u BiH (HAZUBiH), Rektorski zbor Republike Hrvatske, Univerzitet u Mostaru, Odjeljenje za znanost i obrazovanje Hrvatskog narodnog sabora BiH (HNS), te Institut za društveno-politička istraživanja (IDPI) iz Mostara.

Dnevnik.ba

20. travanj 2024 07:01